پروتز گونه، چانه، لب

عمل جراحی برجسته کردن گونه ها

برجسته بودن استخوانهای گونه در زیبایی صورت،اهمیت بسزایی دارد.برجسته سازی گونه ها با استفاده از مواد طبیعی و مصنوعی برای افزایش برجستگی در ناحیه گونه ها می باشد.این عمل در افراد با نقص مادرزادی گونه ها که استخوان فک فوقانی به میزان کافی رشد نکرده است ویا برای زیباتر شدن چهره انجام میشود.به مرور زمان و با افزایش سن ،کاهش چربی های زیرپوست،کاهش حجم استخوان گونه و شل شدن پوست باعث گود شدن در ناحیه میانی صورت شده و شخص مسن تر بنظر میرسد.که در این افراد نیزمی توان با برجسته کردن گونه ها،صورت را جوانتر و زیباتر نمود.

برجسته کردن گونه ها به دو صورت تزریق(چربی و یا ژل) ویا کاشت پروتز انجام می شود.پروتزهای گونه سایز و شکلهای مختلفی دارند که پزشک برای هر بیمار پروتز مناسب را انتخاب خواهد کرد.

این جراحی با هردو روش نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل قابل انجام است.

نحوه عمل از طریق دهان میباشد،که با یک برش کوچک در بین لثه فوقانی و نسج نرم گونه انجام میشود.نسج نرم را ازروی استخوان گونه بلند کرده و در انجا یک حفره ایجاد میکنیم. پروتز را درون حفره ایجاد شده ،روی استخوان گونه و زیر پوست قرار داده و انرا فیکس میکنیم.محل برش را با نخ قابل جذب می دوزیم.

مدت زمان عمل در حدود نیم تایکساعت میباشد.در این عمل هیچ برشی برروی صورت داده نمی شود.نخ بخیه داخل دهان قابل جذب بوده ونیاز به کشیدن ندارد.به مدت 48 ساعت از کمپرس یخ برروی صورت استفاده شود.مقداری درد و تورم و کبودی بعد از عمل طبیعی میباشد.داروهای مصرفی را طبق نسخه پزشک  مصرف نمایید.ازوارد شدن هرگونه ضربه بهگونه تا چند هفته  اجتناب نمایید.


جراحی جلو آوردن چانه 

در نمای نیمرخ،چانه و قسمت قدامی لب تقریبا" در یک خط قرار می گیرند.در بعضی از افراد چانه عقب تر از این خط قرار دارد که بینی و قسمت میانی صورت جلوتر ازسایر اجزا صورت قرار میگیرند.در این حالت بینی بزرگتر از آنچه هست خودرا نشان میدهد.در صورتیکه قرار گیری دندانهای فک بالاو پایین طبیعی بوده و فقط چانه عقب باشد،با این جراحی قابل اصلاح می باشد.

پروتز چانه چهار سایز دارد که بسته به مقدار عقب رفتگی چانه و کوچکی آن مورد استفاده قرار میگیرد.پروتزها از مواد مختلفی ساخته میشوند ولی شاعترین آن سیلیکونی است.

این عمل تحت بیهوشی عمومی یا نیمه بیهوشی انجام میشود.از برش زیر چانه و یا داخل دهان برای قراردادن پروتز استفاده میشود.پروتزروی استخوان و زیر پوست قرار میگیرد  و محل بانخ بخیه دوخته میشود.پس از جراحی مقداری درد و تورم طبیعی است.استفاده از مسکن، کیسه یخ برای کاهش تورم مفید است.در هفته اول رژیم غذایی باید نرم باشد تاجویدن و حرکات لب به حداقل برسد.پانسمان تاچند روز برای جلوگیری از تورم باقی خواهدماند.