جراحی زیبایی فک

مزایای جراحی فک

مزایای جراحی فک از قرار زیر است:
•    جوییدن و گاز زدن راحت تر انجام می شود و کل فرآیند جویدن بهبود پیدا می کند
•    سایش و شکستن بیش از حد دندان ها در طول عمر به حداقل می رسد
•    عدم تعادل صورت اصلاح می شود، کمبود تکامل چانه ، جلوتر بودن دندان های پایینی نسبت به دندان های بالایی، عقب تر بودن فک بالا نسبت به فک پایین و پوشانده شدن دندان های آرواره بالا توسط دندان های فک پایین بهبود پیدا می کنند.
•    تعادل اجزای  وسط یا پایین چهره اصلاح می شود
•    لبخند لثه ای که در آن لب ها به طور کامل بسته نمی شوند یا به سمت بالا کشیده نمی شوند و نواحی زیادی از لثه ها نشان داده می شوند، بهبود پیدا می کنند.

 دوره نقاهت (بهبودی) بعد از جراحی اصلاحی فک

دوره بهبودی بعد از جراحی فک به نوع جراحی ایی که فرد انجام داده است بستگی دارد. برخی افراد فقط آرواره پایین را جراحی می کنند، برخی فقط فک بالا و برخی هم هر دو فک را در یک زمان عمل می کنند.

بعد از هر کدام از این جراحی ها فک سیم پیچی شده یا با باندپیچی کردن برای یک دوره زمانی که می تواند از دو هفته تا دو ماه متغیر باشد محکم بسته می شود. جراحی آرواره پایین به مدت زمان بی حرکت کردن کمتری عموما حدود دو هفته  نیاز دارد؛ در حالی که جراحی فک بالا یا هر دو فک به شش تا هشت هفته بانداژ یا سیم پیچی نیاز دارد تا امکان بهبودی استخوان فراهم شود و استخوان برای یک رژیم غذایی از غذاهای نرم و رقیق به اندازه کافی ثبات داشته باشد.

در طول زمانی که فک سیم پیچی شده یا با باندپیچی بسته شده است، فرد باید یک رژیم غذایی متشکل از مایعات با پروتئین بالا داشته باشد. بعد از باز کردن سیم پیچی یا بانداژ فک، فرد قادر نیست فورا خوردن غذاهای معمولی را شروع کند زیرا فک حساس تر و ضعیف تر از آن است که بتوان با آن هر چیزی را جوید. برای حدود یک ماه تا شش هفته بعد از باز کردن سیم پیچی فرد یک رژیم غذایی نرم خواهد داشت؛ رژیمی متشکل از غذاهایی که به جویدن نیاز ندارند مانند سوپ، پوره سیب زمینی فوری، پودینگ، برنج و غیره.

با بهبود فک، بیمار قادر خواهد بود غذاهای نرم تری مانند پاستا، سبزیجات پخته و ماهی که به مقداری جویدن نیاز دارند را به رژیم غذایی خود اضافه کند. اگر فرد چیزی بجود که باعث شود فک او درد بگیرد این بدین معنی است که خوردن آن غذای خاص هنوز برای او خیلی زود است. ممکن است چند ماه باقی مانده باشد تا فرد بتواند هر چیزی را که قبلا به آن عادت داشته بخورد ولی چنین چیزی اتفاق می افتد فقط باید صبر داشته باشد و به بدن خود توجه کند تا هنگامی که فک در حال بهبودی است به آن صدمه نزند. به علاوه به خاطر داشته باشید که هر فردی متفاوت از دیگری است یعنی برخی افراد زودتر از افراد دیگر بهبود می یابند بنابراین ممکن است مدت زمان کمتر یا بیشتری طول بکشد تا فرد دوباره بتواند غذاهای مورد علاقه خود را بخورد.

در جراحی فک پایین امکان آسیب عصبی وجود دارد زیرا عصبی اصلی از فک یا آرواره می گذرد و در طول عمل تحت تاثیر قرار می گیرد.  آسیب دیدن این عصب منجر به بی حسی یا گز گز شدن لب پایینی و چانه بعد از عمل جراحی می شود. از طرف دیگر، این آسیب عصبی جزئی به کاهش دردی که فرد بعد از عمل جراحی حس می کند کمک می کند. این بدین معنی است که نسبت به جراحی های دیگر ممکن است فرد به مصرف مسکن های کمتری نیاز داشته باشد.

با این وجود، ممکن است بسته به چگونگی بهبود بدن فرد از بین رفتن کامل احساس بی حسی یا “سوزن سوزن شدن” هفته ها یا ماه ها طول بکشد. ممکن است برای تعداد کمتری از افراد این آسیب دیدگی بلند مدت یا حتی همیشگی باشد. احتمال بی حسی دائمی با افزایش سن افزایش می یابد بنابراین اگر فردی به جراحی نیاز دارد بهتر است برای اجتناب از احتمال بوجود آمدن این عارضه آن را هر چه زودتر انجام دهد.